Stomatolog, a dentysta


Wydawać by się mogło, że stomatolog i dentysta to synonimy, a oba te wyrazy można stosować zamiennie. Nic bardziej mylnego. Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej, stomatolog faktycznie stał się dentystą, czyli został zdegradowany. O ”mądrości” UE nie ma sensu się rozpisywać, bo można napisać o tym książkę, jednak warto wyjaśnić, czym różni się stomatolog bemowo od dentysty.
Stomatolog jest to osoba posiadająca wiedzę z zakresu leczenia zarówno zębów, jak i błony śluzowej, przyzębia oraz innych tkanek jamy ustnej. Natomiast dentysta jest specjalistą w leczeniu wyłącznie zębów.
Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: czy mimo to można używać obu zwrotów zamiennie? W Polsce, biorąc pod uwagę polskie ustawodawstwo – oczywiście. Jednak są kraje, gdzie nazwanie stomatologa dentystą, jest obraźliwe. Ma to miejsce między innymi w Austrii lub Wielkiej Brytanii.
Co by nie mówić i jak nie nazywać danego specjalistę, to nie to jest najważniejsze. Chodzi przede wszystkim o to, aby stomatolog lub też dentysta po prostu byli dobrymi fachowcami i we właściwy sposób dbali o zdrowie swoich pacjentów.