Jaka praca za granicą?


Bardzo często mówi się w ostatnich czasach o tym, że niedługo może nastąpić bardzo duży wzrost wyjazdów zarobkowych do zachodnich państw Unii Europejskiej. Eksperci najczęściej wymieniają tu państwa takie jak Niemcy, Holandia, Belgia, Francja i Austria. Skąd tak duży wzrost zainteresowania pracą za granicą w ostatnich tygodniach?

Przyczyny są dość proste i zawierają się przede wszystkim w coraz gorszej sytuacji ekonomicznej w Polsce, a także złej sytuacji na polskim rynku pracy. Z powodu trwającej epidemii koronawirusa coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw zamyka się z powodu zawieszenia swojej działalności na nierzadko wiele tygodni. Z tego też powodu w ostatnich tygodniach bezrobocie w Polsce znacząco wzrosło i wszystko wskazuje na to, że ten stan rzeczy utrzyma się jeszcze przez kolejne długie miesiące.

Młode osoby w Polsce widząc obecną niepewną sytuacją coraz poważniej zastanawiają się nad podjęciem pracy, chociażby tymczasowej, w Niemczech, Belgii czy Holandii. Rynki pracy w tych państwach są obecnie w o wiele lepszej sytuacji niż w Polsce – można wręcz powiedzieć, że popyt na polskiego pracownika w Niemczech czy Francji zauważalnie wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca.

Praca za granicą w bogatych państwach Zachodu jest również kusząca z powodu o wiele wyższych zarobków, jakie można uzyskać pracując za granicą na tym samym stanowisku co w Polsce. Pracując w Niemczech jako kurier, pracownik produkcji czy magazynier, można zarobić trzykrotnie, a czasem nawet czterokrotnie więcej, niż pracując w Polsce w tym samym wymiarze godzin. Miesięczna płaca nawet na najniższych stanowiskach oscyluje tam w okolicach 10 tysięcy złotych.

Oczywiście wyjazd za granicę wiąże się również z większymi kosztami, związanymi m.in transportem na miejsce pracy. Na szczęście duża liczba firm przewozowych w Polsce zapewnia konkurencyjne i niewygórowane ceny, które zaczynają się nawet od 200 złotych za przejazd w jedną stronę. Najpopularniejsze są przewozy pasażerskie do Niemiec, ale bardzo popularne są również przewozy do Belgii i przewozy do Holandii.

Zobacz polecane: sprzątanie mieszkań poznań.